1ـ عضويت در هيأت علمي جامعة المصطفي(ص) العالمية و تدريس تفسير و علوم قرآني در حوزه‌ها و دانشگاه‌ها.
2ـ نگارش بيش از پنجاه كتاب و شصت مقاله (ليست آن‌ها پيوست است) كه برخي مقالات در همايش‌هاي ملي و بين‌المللي حايز رتبه برتر شده و بسياري در مجلات علمي داخل و خارج چاپ شده است.
3 ـ نگارش و انتشار نخستين ترجمه جمعي قرآن، با همكاري گروهي از اساتيد حوزه و دانشگاه در سال 1384 كه حاصل 000/10 ساعت كار علمي و 600 جلسه بحث جمعي بود و مورد استقبال قرآن پژوهان كشور قرار گرفت.
4ـ تأسيس نخستين انجمن علمي قرآن‌پژوهي حوزه علميه قم با همكاري اساتيد حوزه و دانشگاه در سال 1382 ش.
5ـ اجراي برنامه‌هاي تلويزيوني (از جمله 114 برنامه سيماي سوره‌ها و تفسير سوره‌هاي لقمان، يوسف، حديد و... برنامه‌هاي راديويي (چهار سال تفسير تحت عنوان شميم رحمت) و پرسش‌ و پاسخ‌هاي قرآني راديو معارف (دو سال) و نيز برنامه تبيان راديو معارف در زمينه مباحث ميان‌رشته‌اي قرآن و علم كه ادامه دارد.
اجراي برنامه‌هاي تلويزيوني و راديويي فوق در راستاي تبليغ علمي و ترويج فرهنگ قرآن در داخل و خارج صورت گرفت و منتهي به دريافت جايزه مبلغ برتر صدا و سيما در سال 1386 شد.
6ـ تأسيس نخستين مركز پژوهشي قرآني كشور كه با رعايت استانداردهاي لازم به ثبت وزارت علوم رسيد (سال 1383 ش) اين مركز تحت عنوان «مركز تحقيقات قرآن كريم المهدي» با همكاري 9 نفر از اساتيد حوزه و دانشگاه با دو گروه «قرآن و علم» و «قرآن و مستشرقين» تأسيس شد و تاكنون طي سه سال فعاليت بيش از 50 جلد كتاب و مجله منتشر كرده است و واحد تخصصي پاسخ به پرسش‌ها و شبهات قرآني آن براي اساتيد و دانشجويان و طلاب راه‌اندازي شده است و در سال 1387 به عنوان مركز برگزيده همايش اهل قلم معرفي شد.
7ـ برنامه‌ريزي كارشناسي علوم قرآن و حديث جامعة المصطفي (ص) العالمية كه با نگاهي نو انجام دادند كه به تصويب وزارت علوم رسيد و در حال اجرا است. در ادامه برنامه‌ريزي كارشناسي ارشد در رشته فوق و تقسيم آن به سه رشته «تفسير و علوم قرآن» ـ «علوم حديث» ـ «علوم و فنون قرائات» را انجام دادند كه به تصويب وزارت علوم رسيد.
همچنين برنامه‌ريزي و پايه‌گذاري رشته‌هاي جديد دكتري از جمله «تفسير تطبيقي»، «علوم حديث تطبيقي»، «قرآن و مستشرقان» و «قرآن و علوم» با ده گرايش كه بعد از تصويب در وزارت علوم، سه رشته آن به مرحله اجرا رسيده است.
8 ـ توجه به مباحث بين رشته‌اي قرآن و علوم:
1/8 ـ بيش از يك دهه تلاش علمي خستگي‌ناپذير (1374 ـ 1387 ش)    براي تبديل مطالعات ميان رشته‌اي به يك جريان علمي
2/8 ـ نگارش چندين جلد كتاب (از جمله پژوهشي در اعجاز علمي  قرآن) و ده‌ها مقاله در اين زمينه.
3/8 ـ پايه‌گذاري رشته آموزشي دكتري قرآن و علوم، در جامعة ‌المصطفي(ص)العالمية با ده گرايش (اقتصاد، علوم تربيتي، سياست، مديريت، جامعه‌شناسي، روانشناسي، تاريخ، بهداشت و سلامت، نجوم، حقوق) كه بعد از تصويب در وزارت علوم اجرا شد و برخي دانشگاه‌ها و مراكز ديگر در حال برنامه‌ريزي براي اجراي آن هستند.
4/8 ـ تأسيس «گروه پژوهشي قرآن و علوم» در مركز تحقيقات قرآن كريم المهدي كه به تصويب وزارت علوم رسيد.
5/8 ـ تلاش براي شكل‌گيري پيش از ده گروه ميان‌رشته‌اي قرآن و علوم، در ضمن دانشنامه قرآن‌شناسي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي.
6/8 ـ راه‌اندازي واحد تخصصي پاسخ به پرسش‌هاي قرآن و علم در مركز تحقيقات قرآن كريم المهدي كه دوازده جلد از پرسش و پاسخ‌هاي آن چاپ شده است.
7/8 ـ گنجاندن درس «قرآن و علوم بشري» و «حديث و علوم بشري» در درس‌هاي كارشناسي ارشد مراكز مختلف آموزش قرآن كريم.
8/8 ـ راه‌اندازي مجله تخصصي «قرآن و علم» از سال 1387.
9/8 ـ نظارت و هدايت طرح «تفسير علمي قرآن» بنياد پژوهش‌هاي قرآني مشهد. 
10/8 ـ طرح مبحث «نظريه پردازي‌هاي علمي قرآن» و برگزاري نشست علمي در اين زمينه (1385) كه مي‌تواند زمينه‌ساز نهضت فكري در مباحث بين رشته‌اي قرآن و علم گردد و تحولي در مباني علوم تجربي، به ويژه علوم انساني ايجاد كند و به توليد علم جديد در راستاي سعادت بشر منتهي گردد.
مهم‌ترين ميوه اين نهضت فكري آن است كه مي‌تواند بر اساس آموزه‌هاي قرآني، علوم انساني با جهت‌گيري الهي را به وجود آورد و بشريت را از تعارض علم و دين (كه مهمترين چالش قرن 21 ميلادي پيش‌بيني شده) و سقوط در وادي علوم سكولاريستي و اومانيستي نجات دهد.
9ـ راه‌اندازي مجله تخصصي «قرآن پژوهي خاورشناسان» (قرآن و مستشرقان) از سال 1386 ش كه در راستاي دفاع از قرآن در برابر تهاجم برخي مستشرقان به قرآن سامان يافت.
10ـ عضويت در هيئت تحريريه مجله «قرآن و علم»، «قرآن و مستشرقان» ‌و نيز مجله «انتظار موعود» و مجله «ره‌آورد قرآن» و مجله «پژوهش‌نامه علوم و معارف قرآن كريم».
11ـ راه‌اندازي سايت مركز تحقيقات قرآن كريم المهدي از سال 1385
(www.quransc.com)
12ـ توليد چندين CD در مباحث تفسيري، پرسش و پاسخ، آثار قرآني و... با همكاري مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي كه در سال 1388 راهي بازار خواهد شد.
13ـ پايه‌گذاري دوره «تربيت مدرس» و «تربيت محقق تفسير و علوم قرآن» در قم (1386) كه توسط مركز تحقيقات قرآن كريم المهدي با همكاري انجمن قرآن‌پژوهي و مراكز ديگر تاكنون دو دوره آن اجرا شده است.

سایت های مرتبط